Scrooby Show 2008

2008

The 2008 Scrooby Village Show, held on the croft on Saturday 6 September 2008, was a great afternoon, despite 56mm of rain falling over Friday and Saturday. The event raised around one thousand pounds for the village hall fund. 59 people entered 277 entries to the competition classes, exceeding last year's entry.

The results of the 2008 Scrooby Village Show are listed here.


Awards

  • Lewington Award for the Best Exhibit in the Fruit and Vegetable Classes: Max Needham for his Tomatoes
  • Plaque for the Best Exhibit in the Craft Classes: June Needham for her Sewing
  • Cam Cup for the Largest Onion: Andrew Robertson
  • Lewington Award for most points in the Flower Classes: Chris Marshall
  • North Notts Landscapes Award for most points in the Fruit and Vegetable Classes: Peter Turver
  • Dunstan Cup for the Best White Potato: Jack Ward
  • Pilgrim Fathers Plate for most points in the Culinary Classes: Maureen Westhead
  • Westhead Plate for Best Flower Arrangement: Chris Marshall
  • Jim Lister Rosebowl for the Overall Winner of Most Points: Terry Westhead

Children

Children's cups awarded for First Place Winners:

  • Isabel Clifton
  • Leah Freeman
  • Sam Robbins
  • Tess Robbins
  • David Thomson

Results

Fruit & Vegetables 1st 2nd 3rd
Plate of 4 Apples - Culinary Mrs B Dickens John Watkins Chris & Dennis Marshall
Plate of a Apples - Dessert Jack Ward Wendy Brady Mrs B Dickens
Plate of Fruit, any one variety (soft fruit with stalks) Heidi Robbins Chris & Dennis Marshall Peter Turver
6 runner beans Therese Blackledge Peter Turver Terry Westhead
6 dwarf beans Peter Turver Heidi Robbins Terry Westhead
3 beetroot with tops trimmed to 3" Andrew Robertson Terry Westhead John Watkins
1 white cabbage with 2" stalk

Georgie Slater
1 red cabbage with 2" stalk Jane Thomson

3 long carrots with tops trimmed to 3"


3 stump rooted carrots with tops trimmed to 3" Terry Westhead Peter Turver
1 cucumber Jack Ward John Watkins Jack Ward
1 marrow Peter Turver Terry Westhead Sylvia Batty
3 onions under 8oz without tops Terry Westhead Jack Ward Terry Westhead
Onions without tops Andrew Robertson John Watkins Terry Westhead
Red onions without tops Jack Ward Jane Thomson John Watkins
Largest onion Andrew Robertson Jack Ward Terry Westhead
Longest runner bean Heidi Robbins James Scott Peter Turver
3 white potatoes Jack Ward Peter Turver Jack Ward
3 coloured potatoes Terry Westhead Terry Westhead Andrew Robertson
6 single bulb shallots Anne Pacey Mrs B Dickens Peter Turver
4 tomatoes Max Needham Mrs B Dickens Peter Turver
5 cherry tomatoes Sylvia Batty Heidi Robbins Peter Turver
Plate of varierty display culinary herbs Heidi Robbins Anne Pacey Terry Westhead
1 celery
Peter Turver
3 leeks Peter Turver Terry Westhead Terry Westhead
Variety of 5 vegetables on a 13" or less tray Peter Turver Terry Westhead Wendy Brady
Variety of 5 salad vegetables on a 13" or less tray Peter Turver Terry Westhead
Courgette with 1" stalk Jane Thomson Jack Ward Heidi Robbins
Any vegetable not in another class Heidi Robbins Georgina Worthey-Pollard Peter Turver
Flowers (Entrants own containers) 1st 2nd 3rd
1 planted tub


1 Cactus Sam Robbins Mary Thompson Sarah Taylor
1 fuschia in a pot


1 foliage plant in a container Mary Thompson

1 flowering plant in a container Mary Thompson Heidi Robbins
1 gentlemans buttonhole Chris & Dennis Marshall Terry Westhead James Scott
1 flower to be judged for perfume (any variety) Peter Turver Heidi Robbins Wendy Brady
1 vase of 10 or less dahlia blooms (any variety) Chris & Dennis Marshall Peter Turver
1 house plant (any variety)


1 flower arrangement Chris & Dennis Marshall Sarah Coombes Wendy Brady
Culinary (Judge may taste) 1st 2nd 3rd
1 jar of jam with cellophane cover Chris & Dennis Marshall Terry Westhead Terry Westhead
1 jar of jelly with cellophane cover Anne Pacey Chris & Dennis Marshall Chris & Dennis Marshall
1 jar of chutney or pickle Barbara Michel Terry Westhead Terry Westhead
3 plain scones Charlotte Arrowsmith Elaine Gargett Anne Pacey
1 savoury flan/quiche Sarah Coombes Lauren Green
1 Victoria sandwich cake with filling but no decoration Elaine Gargett Anne Pacey Jill Swannack
1 small fruit cake Terry Westhead Jill Swannack
1 fruit pie Terry Westhead Lauren Green
Children's Section (under 16 years old) 1st 2nd 3rd
1 drawing on any subject in any medium (under 9) Isabel Clifton Isabel Clifton Tess Robbins
1 drawing on any subject in any medium (under 16) Leah Freeman Emma Hay
1 miniature garden on a tray (not more than 13") David Thomson Louis Edmunds Dominic Thomson
Largest sun flower (1 head) Tess Robbins Sam Robbins
1 imaginary animal made from fruit and/or vegetables Sam Robbins Tess Robbins Stan Cawley
2 carrots grown by the competitor Sam Robbins Tess Robbins
1 article made by the competitor in the past year (under 9) David Thomson Eleanor Wilkinson Spike Arrowsmith
1 article made by the competitor in the past year (under 16)


Craft (may be framed, photos less than 8x10") 1st 2nd 3rd
1 water colour painting Georgie Slater Barbara Michel Penny Cawley
1 painting in any other medium Liz Cawley Mary Thompson Jane Thomson
1 black and white photograph


1 colour photograph Charlotte Arrowsmith Clare Wilkinson Georgie Slater
1 digitally enhanced Photograph Mrs T Panting Leah Freeman Leah Freeman
1 knitted or crocheted piece of work Joyce Butler Penny Cawley Sue Dolby
1 sewn or embroidered piece of work June Needham Georgie Slater Mrs B Dickens
Scrooby Community Gardens 1st 2nd 3rd
Area 1 design Ann Robbins

Area 2 design Heidi Robbins Ann Robbins
Area 3 design Sue Dolby Barbara Michel Peter Turver